تبلیغات
مجله اینترنتی عشق مشرقی - استانبول بزرگ‌ترین شهر کشور ترکیه
مجله اینترنتی عشق مشرقی
عطر بوسه های تو رااز کدام گل سراغ گیرم ...

مرتبه
تاریخ : یکشنبه 28 تیر 1394
                         


 استانبول بزرگ‌ترین شهر کشور ترکیه و مرکز فرهنگی و اقتصادی آن است. استانبول به عنوان سومین مرکز بزرگ توریسم جهان محسوب می‌گردد.

این شهر در کنار تنگه بسفر و دریای مرمره قرار دارد. تنگهٔ بسفر دو قارهٔ آسیا و اروپا را جدا می‌کند و استانبول تنها شهر بزرگ جهان است که در دو قاره قرار دارد. بندر طبیعی شاخ طلایی یا خلیج در این شهر واقع است.

این کلان شهر به عنوان پایتخت فرهنگ اروپا در سال 2010 انتخاب شده بود.


                                                    کاخ توپکاپی 

کاخ توپکاپی استانبول در محل اتصال تنگه بسفر و دریای مرمره و خلیج شاخ طلایی و دریای مرمره قرار گرفته است. این کاخ متعلق به قرن 15 تا 19 میلادی است و دوران امپراتوری عثمانی است. کاخ توپکاپی در سال ...

1453 توسط سلطان محمد فاتح ساخته شده است.


                                        مسجد باشکوه سلطان احمد 
مسجد سلطان احمد که در زبان ترکی «Sultanahmet Camii» نام دارد یکی از زیباترین شاهکارهای معماری اسلامی است. این مسجد به علت وجود کاشی‌های آبی رنگ در طراحی داخلی به «مسجد آبی» شهرت دارد.

این مسجد طی سالهای 1609 تا 1619 به دستور سلطان احمد اول بنا شد و به همین دلیل پس از مرگ وی مسجد را مسجد سلطان احمد نامیدند.

                                                       ایاصوفیه
ایاصوفیه یا حاجیاسوفیا (یونانی:Ἁγία Σοφία) کلیسای مسیحیت شرق بود که در دوره امپراتوری بیزانس به سال 532 میلادی بنا به دستور امپراتور کنستانتین اول ساخته شد.

بعد در قرن 6 میلادی توسط جاستنیانوس مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت.این بنا بعد از پیروزی مسلمانان مسجد شد.


                                                               مسجد سلیمانیه 
در استانبول از مسجدهای جامع این شهر است که در سال‌های 1550 تا 1557 ساخته شد.
این مسجد را معمار بزرگ عثمانی خواجه معمار سنان آغا به‌دستور پادشاه عثمانی سلطان سلیمان اول طرح کرد.
ارتفاع گنبد این مسجد 53 متر و قطر گنبد 27٫5 متر است.


                                         قصر دولماباحجه

قصر دولماباحچه با ارزشترین قصر حال حاضر دنیا به خاطر ارزش اشیا و اوریجینال بودن نمای ساحلی است
از اوایل قرن 18 که معماری اروپایی روی معماری ترکی تاثیر گذاشت پادشاهان عثمانی کاخهای زیبایی به سبک تزییناتی و معماری ترکی – اروپایی ساختند که از مهمترین آنها کاخهای ییلدیز ، بئی لربئیی ، چراغان و کاخ ساحلی توپ قاپی از جمله آنها بود                                                 تنگه بسفر 

این تنگه در واقع قاره اروپا را از قاره آسیا جدا می کند. سواحل تنگه بسفر ترکیبی است از زمانهای گذشته و حال و به نوعی شکوه و جلال امروزی و زیبائی و سادگی گذشته را به تصویر می کشد. هتل های مدرن و ویلاهای چوبی قرار گرفته در حاشیه ساحل به همراه کاخهای زیبای مرمرین که در مجاورت قلعه های سنگی روستائی و دهکده های کوچک ماهیگیری قرار گرفته جذابیت این منطقه را دو چندان نموده است. گردش با قایق یکی از بهترین راههای تماشای اطراف تنگه بسفر است . 
با گردش در این منطقه توسط قا یق که بصورت زیگزاگ حرکت می کنند شما این امکان را خواهید داشت تا تقریباً تمامی ساحلهای اطراف تنگه را از نزدیک مشاهده کنید. در صورت تمایل به گردش با قایق در این نواحی از ایستگاه امین انو سوار بر کشتی شوید.هزینه گردش با کشتی در این منطقه علیرغم زمان 6 ساعته آن بسیار مقرون به صرفه می باشد. درصورت تمایل به استفاده از قایقهای اختصاصی جهت گردش ، در اطراف منطقه خلیج آژانسهای مخصوصی وجود دارد که با مراجعه به آنها می توان به سیاحت پرداخت. در این آژانسها تورهای نیم روزه شبانه یا روزانه دایر می باشد.


                                                        موزه هنرهای اسلامی ترکیه 

این بنا بزرگترین بنائی بود که در تاریخ دوره امپراطوری عثمانی ساخته شد. 
مجموعه موزه شامل آثاری از قرون هشتم تا نوزدهم میلادی است. شاخص‌ترین‌های آن نمایشگاه بسیار زیبایی از خوشنویسی و ابزار و ادوات آن، فرمان‌های شاهی، طغرا‌ها، و نسخ خطی آرایش یافته است. 
در بزرگترین تالار قصر (آخرین اتاق طبقه اول) رحل‌های قرآن زیبایی از قرن 16، مینیاتور‌های ترکی و مجموعه بسیار نفیسی از کهن‌ترین فرش‌های دنیا نگهداری می‌شوند. در این موزه همچنین، سرامیک‌های ارزشمند، اشیاء فلزی و چوبی هنری و پارچه‌های کهن نگهداری می‌شوند.کافی‌شاپ در حیاط موزه نیز میز‌هایی در تراس با دید زیبایی از هیپودروم (سیرک) دارد. 
طبقه بندی: اطلاعات عمومی، 
برچسب ها: ترکیه.استانبول.، موزه هنرهای اسلامی ترکیه، تنگه بسفر . قصر دولماباحجه، ایاصوفیه.مسجد باشکوه سلطان احمد، کاخ توپکاپی،
ارسال توسط اکبر کریمی خرمی
آرشیو مطالب
دیگر مطالب
پیوند های روزانه
امکانات سایت
blogskin

تبلیغات متنی

تبلیغات متنی