تبلیغات
مجله اینترنتی عشق مشرقی - استادیوم های ورزشی سبزجهان
مجله اینترنتی عشق مشرقی
عطر بوسه های تو رااز کدام گل سراغ گیرم ...

مرتبه
تاریخ : دوشنبه 27 آبان 1392

میزان انتشار گازهای گلخانه ای در جام جهانی 2006 تنها 12درصد این میزان در سال 2010 بوده است. برگزاری بازی ها در ورزشگاه های سبز، استفاده از انرژی های تجدیدپذیر و حمل و نقل عمومی راز این تفاوت است.

موضوع انتشار گازهای گلخانه ای توسط بازی های جام جهانی زمانی در مرکز توجه قرار گرفت که کمیته ای در آفریقای جنوبی و دولت نروژ به بررسی و مقایسه میزان انتشار گازهای گلخانه ای در جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی و 2006 آلمان پرداخت. نتایج نشان می دادند میزان انتشار گازهای گلخانه ای در جام جهانی 2010، 8 برابر این میزان در جام جهانی 2006 بوده است.

به گزارش نشنال جئوگرافی،علت اصلی این تفاوت مشهود از اتکای آفریقای جنوبی به منابع کربنی انرژی مانند زغال سنگ برای تولید الکتریسیته ناشی می شد و از سوی دیگر این کشور فاقد سیستم حمل و نقل عمومی با گنجایش کافی برای جابجایی گردشگران بین شهرهای گوناگون بود. همان طور که در این گزارش خواهید دید، در طراحی برترین استادیوم های سبز جهان تمامی این مواد لحاظ شده و شیوه هایی ابداعی مطابق با شرایط اقلیمی مناطق در نظر گرفته شده است.Cowboys Stadium ، آرلینگتون، ایالت تگزاس
همان طور که می بینید در نگاه اول، ...

طراحی دوستدار طبیعت این استادیوم مانند سقف عظیم تاشوی آن یا دیواره های شیشه ای مورب و قوس های عظیم طراحی شده بالای مکان بازی ها به چشم نخواهد آمد. سال گذشته عملیات ترمیم و پوشاندن سطح نهر آبی که از این استادیوم به فضای خارج می ریزد، به اتمام رسیده و روی این جریان را پوششی زیبا از گل ها و گیاهان محلی پر کرده است. این پوشش طبیعی که فضای بزرگی را احاطه کرده، عمدا وسیع طراحی شده تا حتی الامکان خودروها را از فضای بسته استادیوم دور نگهدارد و دوستداران بازی ها را به راه رفتن در فضای سبز تشویق کند.


Staples Center، لوس آنجلساستپلز سنتر با آرایه خورشیدی عظیم و تجهیزات تصفیه آب، اولین استادیوم ایالات متحده است که موفق شده در سال 2010، گواهی ایزو 14001 را در مدیریت محیط زیست دریافت کند.در این استادیوم که محل برگزاری بازی های لیگ بسکتبال و هاکی است، زمان فرمانداری آرنولد شوارتزینگر در سال 2008، 1727 پانل خورشیدی نصب شده است.

این سیستم که تنها 5 درصد از انرژی مورد نیاز این استادیوم را فراهم می کند، می تواند طی 25 سال آینده از انتشار 10 هزار تن دی اکسید کربن در جو زمین جلوگیری کند. استپلز سنتر، علاوه بر این از روشنایی مؤثر استفاده می کند و حداقل 50 درصد از ضایعات این استادیوم بازیافت خواهند شد. مواد مورد استفاده در این ورزشگاه از میان ترکیبات بازگشت پذیر به طبیعت انتخاب می شوند و با تصفیه تمامی اوره ایجاد شده، دوباره آب پاک وارد سیستم خواهد شد. استادیوم بندر دوحهیکی از دلایل اصلی انتخاب قطر برای میزبانی جام جهانی 2022 تأکید این کشور بر برگزاری کامل این بازی ها بدون انتشار حتی یک درصد گازهای گلخانه ای بوده که در آن شیوه ساخت استادیوم ها نقشی حیاتی را ایفا خواهد کرد.

بخشی از خلیج فارس که متعلق به قطر است و یکی از بزرگترین ذخایر گاز مایع جهان را در اختیار دارد، موفق شده شانس برگزاری بازی های جام جهانی 2022 را به دست آورد.

به این منظور سه استادیوم این کشور، بازسازی خواهند شد و 9 استادیوم جدید نیز ساخته خواهد شد. استفاده از انرژی خورشیدی، سایبان های خورشیدی و سیستم حمل و نقل عمومی پیچیده بخشی از این برنامه ریزی خواهد بود. از سوی دیگر درجه حرارت این کشور در تابستان -زمان برگزاری بازی ها- حدود 38 درجه سانتیگراد خواهد بود که با استفاده از روش های فاقد آلایندگی این دما تا 27 درجه سانتیگراد کاهش پیدا خواهد کرد. استادیوم های تازه به شکل پیمانه ای ساخته خواهند شد تا پس از اتمام بازی ها قطعه قطعه شده و به 22 ورزشگاه در کشورهای در حال توسعه جهان تبدیل شوند.


Target Field، مینه سوتااین استادیوم با راندمان بالای روشنایی، استفاده از سیستم تصفیه آب باران و استفاده از آن برای آبیاری، تهیه مواد مورد نیاز به شکل محلی و بازیافت مناسب ضایعات در میان استادیوم های پاک ایالات متحده، جایگاه دوم را به خود اختصاص داده است.

تلاش شده این استادیوم که در فضای راه آهن و یک پارکینگ قدیمی احداث شده، از اولین روزهای گودبرداری و فونداسیون سبز باشد. به همین منظور برای شروع هزاران تن خاک آلوده به وسیله مواد شیمیایی نفتی، آرسنیک، جیوه و دیگر آلاینده ها گودبرداری شده تا سرانجام سلامت محیط مورد تأیید کارشناسان قرار گرفته است. در مراحل ساخت نیز این هدف مورد توجه بوده و بیش از 70 درصد ضایعات حین ساخت این ورزشگاه بازیافت شده اند.

این استادیوم در مکانی احداث شده که دسترسی به آن از طریق راه آهن، دوچرخه و حتی با پای پیاده ممکن است، این نکته به سادگی می تواند از حجم آلودگی منطقه به وسیله اتومبیل ها بکاهد.


Nationals Park، واشینگتن دی.سینشنال پارک که در سال 2008 برای برگزاری بازی های بیس بال در واشنگتن به بهره برداری رسیده، اولین استادیوم دوستدار محیط زیست در ایالات متحده است که توانسته گواهی «مدیریت انرژی و پیشرو در طراحی دوستدار محیط زیست»، LEED را دریافت کند. برای کاهش دما در فضای داخلی این ورزشگاه سقف آن انعکاسی ساخته شده و نزدیک به 600 مترمربع سقف سبز احداث شده است. برای بازی هایی که در شب برگزار می شوند، روشنایی مؤثر در نظر گرفته شده که می تواند تا 21درصد در مصرف انرژی صرفه جویی کند.

این ورزشگاه در نزدیکی رودخانه آناکاستیا واقع شده و باید بتواند از فضای رودخانه حفاظت کند. به همین دلیل طراحی فضای سبز آن مقاوم به خشکی انجام شده و لوله کشی ها سالانه حجم بالایی از آب را ذخیره می کنند. از سوی دیگر سیستم تصفیه آب حاصل از طغیان، بخوبی از رودخانه محافظت خواهد کرد.

یکی از مواردی که در این استادیوم مانند تمامی ورزشگاه های برگزارکننده مسابقات بیس بال در نظر گرفته شده، همکاری با تولیدکنندگان مواد دوستدار محیط زیست است، از لباس ها گرفته تا تجهیزات ورزشگاه و تمامی خوراکی هایی که به این ورزشگاه وارد می شوند. تصدی این بخش را فدراسیون بیس بال به عهده گرفته و تنها با تولیدکنندگان محلی و شرکت هایی که قادر هستند مواد قابل بازیافت و سالم تولید کنند، قرارداد می بندد. حتی روغن سرخ کردنی مورد استفاده در غذاهای این ورزشگاه قابلیت بازیافت و استفاده مجدد دارد.


استادیوم اژدها در تایوان


این استادیوم با ظاهر عجیب و پولک دار که از نمای بالا شبیه به یک اژدها دیده می شود، سال 2009 میزبان بازی ها بوده و از لحاظ تولید انرژی الکتریکی پاک، گوی سبقت را از تمامی رقبا در سراسر جهان ربوده است.

بدن این اژدها که گنجایش 40 هزار نفر را دارد از 8844 پولک پوشیده شده که پانل های خورشیدی هستند و در مجموع 1.14میلیون کیلووات ساعت برق در سال تولید می کنند. در واقع این استادیوم نه تنها تمامی انرژی الکتریکی مورد نیاز خود را از انرژی خورشیدی تأمین می کند، بلکه بخشی از نیروی الکتریکی مورد نیاز مناطق اطراف را نیز تأمین خواهد کرد و در نتیجه سالانه 660 تن دی اکسید کربن کمتر تولید خواهد شد.

بخش U شکل این ورزشگاه رو به جنوب طراحی شده تا در تابستان بتواند از جریان باد برای تهویه فضاهای داخلی استفاده کند و علاوه بر آن اطراف این ورزشگاه را پارک بزرگی پوشیده از درخت و فضای کافی برای آبزیان احاطه کرده است. استادیوم اژدها تنها برای بازی های بزرگ و حرفه ای مورد استفاده قرار خواهد گرفت.


Lincoln Financial Field، پنسیلوانیاپاییز آینده، زمانی که بازی ها در لینکلن فایننشیال آغاز شود، آرایه ای مشتمل بر 2500 پانل خورشیدی، 80 توربین بادی و تجهیزاتی که می تواند از سوخت های زیستی یا گاز طبیعی انرژی تولید کند، 100درصد انرژی مورد نیاز این مجموعه را تأمین خواهد کرد.

شرکت SolarBlue که در اورلاندو، فلوریدا واقع شده و در استفاده از انرژی های تجدیدپذیر متخصص است به سازندگان این ورزشگاه کمک خواهد کرد تا طی 20 سال آینده بیش از 1میلیارد کیلو وات ساعت انرژی الکتریکی پاک تولید کنند و آن را در اختیار مناطق اطراف نیز قرار دهند. تخمین ها نشان می دهند این آرایه می تواند از انتشار گاز دی اکسیدکربنی نزدیک به میزان منتشر شده توسط 41 هزار اتومبیل در سال جلوگیری کند.


Stade de Suisse، برن، سوئیسورزشگاه Stade de Suisse که در برن سوئیس واقع شده، یکی از اولین ورزشگاه های سبز جهان است. سقف این استادیوم که 95درصد از انرژی الکتریکی مورد نیاز آن توسط انرژی هسته ای با انتشار پایین یا صفر گازهای گلخانه ای، برق آبی و انرژی های تجدیدپذیر تأمین می شود را بزرگترین نیروگاه خورشیدی این کشور تشکیل داده است.

این ورزشگاه بیش از 10000 پانل خورشیدی دارد که حداکثر می توانند 1.3 میلیون کیلووات ساعت برق در سال تولید کنند و از انتشار گازهای گلخانه ای 630 تن در 1 سال بکاهند.

این استادیوم که در سال 2005 به بهره برداری رسیده در اولین سال آغاز به کارش، جایزه «انجمن انرژی های تجدیدپذیر اروپا» را برای استفاده از سلول های خورشیدی به خود اختصاص داده است.


EasyCredit-Stadion، نورنبرگ، آلمان


آلمان آفتابی ترین کشورجهان نیست اما پیشتاز در استفاده از انرژی خورشیدی بوده است. از میان موفق ترین تلاش های این کشور برای استفاده از انرژی های تجدیدپذیر، می توان EasyCredit-Stadion را نام برد که محل برگزاری بازی های سال 2006 در نورنبرگ بوده است.

شرکت زیمنس 758 مدول خورشیدی برای این ورزشگاه ساخته که در مساحتی حدود 1000 مترمربع چیده شده اند. آنها در بهترین حالت می توانند 140 کیلووات انرژی الکتریکی تولید کنند. علاوه بر این چمن های این ورزشگاه از ذخیره آب باران آبیاری خواهند شد تا در مصرف آب نیز صرفه جویی شود.
طبقه بندی: ورزشی، 
برچسب ها: استادیوم های ورزشی، استادیوم های ورزشی سبز جهان، استادیوم فوتبال،
ارسال توسط اکبر کریمی خرمی
آرشیو مطالب
دیگر مطالب
پیوند های روزانه
امکانات سایت
blogskin

تبلیغات متنی

تبلیغات متنی