تبلیغات
مجله اینترنتی عشق مشرقی - از دنیای علم و تکنولوژی چه خبر ؟
مجله اینترنتی عشق مشرقی
عطر بوسه های تو رااز کدام گل سراغ گیرم ...


گام جدید محققان در ساخت صفحه نمایش انعطاف‌پذیر

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

محققان کانادایی در دانشگاه تورنتو و دانشگاه کوئینز، موفق به ساخت دیود‌های منتشرکننده نور آلی (OLED) روی بستر پلاستیک انعطاف‌پذیر شدند. نتایج این پروژه می‌تواند منجر به ساخت صفحه‌های نمایش انعطاف‌پذیر شود. صفحه نمایشهای OLED دارای مزایای متعددی نسبت به همتایان معدنی خود هستند. OLEDها بر خلاف LEDهای رایج، فاقد عناصر فلزی سنگین نظیر آرسنیک بوده که در بسیاری از کشورها استفاده از آنها ممنوع شده است. مزیت دیگر OLEDها، آمورف بودن آنها است، به ‌طوری که آنها را می‌توان به اشکال مختلف ساخت. یکی از طراحی‌های ایده‌آل این دسته از مواد، ساخت آنها روی پلاستیک‌های انعطاف‌پذیر است، با این کار می‌توان از OLEDها در نمایشگرهای کامپیوتر یا کاغذ دیواری‌هایی با قابلیت لوله‌ای شدن استفاده کرد.

به‌ دلیل طبیعت خاص OLEDها، این ساختارها مقادیر زیادی نور را در درون خود به‌ دام می‌اندازند که در نتیجه بهره کار OLED به میزان 20 تا 30 درصد تنزل می‌یابد. برای حل این مشکل باید راهی ارائه کرد تا با استفاده از آن OLEDها را روی بسترهایی با ضریب شکست بالا نظیر شیشه بلوری ساخت؛ این بسترها می‌توانند نور را به یک سمت هدایت کرده و در نتیجه کارایی OLED را بهبود بخشند. اما شیشه‌ها انعطاف‌پذیر نیستند، بنابراین OLED انعطاف‌پذیر کماکان دارای کارایی بسیار پایین خواهد بود. "مایکل هلاندر" از دانشگاه تورنتو که با همکارانش از دانشگاه کوئینز کار می‌کند، می‌گوید: این سیستم باید تغییر کند. او ایده‌ای برای حفظ OLEDها روی پلاستیک انعطاف‌پذیر ارائه داده، به ‌طوری که کارایی OLED افزایش یافته است. در این روش، به‌ جای آن‌که از یک سطح با ضریب شکست بالا استفاده شود، تنها یک لایه نازک با ضریب شکست بالا روی سطح پلاستیک انعطاف‌پذیر قرار داده می‌شود. این لایه روی سطح بالایی زیرلایه و در زیر OLED قرار می‌گیرد. این لایه از جنس پنتااکسید تانتالیوم (Ta2O5) بوده و 50 تا 100 نانومتر ضخامت دارد.

این کار موجب شده تا ضریب شکست سیستم همان قدری بالا رود که اگر تمام زیرلایه از جنس ماده‌ای بود که ضریب شکست بالایی می‌داشت. همچنین کارایی OLED (برای نور سبز) 63 درصد شده است.
"میکله موسینی" متخصص حوزه OLED از شورای تحقیقات ملی ایتالیا می‌گوید: نتایج به ‌دست آمده در این پروژه ارزش بسیاری در حوزه اپتوالکتریک آلی دارد. البته هنوز مشکل هزینه بالا در تولید انبوه باقی است، زیرا هزینه ایجاد لایه پنتااکسید تانتالیوم با استفاده از اسپاترینگ بسیار بالا است. یافتن جایگزینی برای این ماده می‌تواند قدم بعدی در توسعه این فناوری باشد.
محققان این پروژه پیش بینی می‌کنند سه تا پنج سال آینده این فناوری به بازار راه یابد. قدم بعدی در این پروژه، بررسی راه‌های تولید انبوه این فناوری است.

منبع : اکونیوز

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

پریز بدون زاویه

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

قطعا تا به حال برای شما پیش آمده که یک پریز برق خودش را پشت کمد، مبلمان و یا یکجای تنگ و تاریک قایم کرده باشد و شما زاویه دید مناسبی نسبت به آن نداشته باشید که در این صورت پیدا کردن سوراخ ها کاری بس دشوار است و احتمال موفقیت خیلی کم ! در این ایده یک محدودیت از یک وسیله پر کاربرد که شاید روزانه بارها و بارها با آن سرو کار داریم حذف می شود.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.net

پریز ها در جای جای خانه قرار گرفته اند گاهی بالا، پایین، پشت و زیر وسایلی که در محیط هستند و بسته به زاویه ای که ما نسبت به آنها داریم تشخیص موقعیت و زاویه سوراخ های روی پریز برای ما ممکن می شود که اگر زاویه مناسب نباشد تشخیص کمی دشوار است.

گروه اینترنتی پرشیـن استـار | www.Persian-Star.org

با این ایده دو سوراخ روی پریز ها کاملا حذف می شوند و به جای این دو سوراخ، یک شیار دایره ای شکل وجود دارد که شما بدون نگاه کردن به پریز می توانید دوشاخه را در هر زاویه ای داخل پریز قرار دهید.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

در همه وسایل الکترونیکی همیشه یک قطب منفی و یک قطب مثبت وجود دارد و جریان برق بایستی از قطب مثبت وارد و از قطب منفی خارج شود، در این ایده دو دایره طراحی شده است که دایره وسط قطب منفی و دایره خارجی قطب مثبت را انتقال می دهد که بدین وسیله اتصال صحیح دوشاخه در هر زاویه امکان پذیر شده است. طراحان این ایده Suhyun Yoo, Eunah Kim و Jinwoo Chae می باشند.

منبع : کنجکاو

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

اصلاحاتی برای USB

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

تقریبا همه کسانی که با رایانه کار می کنند حداقل یکبار از درگاه USB استفاده کرده اند و دسته کم یکبار هم در وارد نمودن فیش با شکست مواجه شده اند. در این مطلب برای طراحان USB پیشنهادی داریم تا موفقیت در اتصال این کابل ها افزایش پیدا کند.

طراحی فیش های USB به گونه ای است که خطا را افزایش می دهد و ما برای درست وارد کردن آن آزمون خطا می کنیم خصوصا در جاهایی که دید مناسبی نسبت به درگاه یا ورودی نداریم، در واقع تشخیص درستی جهت فیش ها کمی دشوار است، حتی اگر جهت فیش را درست انتخاب کرده باشیم کمی زاویه کمک می کند تا فیش داخل نشود.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

برای حل این مسئله راه های گوناگونی به ذهن می رسد مانند اینکه بالا و پایین درگاه کمی پخ و زاویه دار شود و یا اینکه شکل کابل ها مقداری عوض شود و کمی برجستگی به یک سمت آن اضافه گردد، به این شکل با لمس فیش هم می توان جهت آن را تشخیص داد.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

رنگی بودن قسمت بالایی فیش هم مناسب و موثر خواهد بود، البته روی قسمت بالایی اکثر فیش های USB علامت و آرم آن حک شده است که از روی آن می توانیم جهت را به درستی تشخیص دهیم اما این مورد را همه تولید کنندگان یکسان رعایت نمی کنند، مثلا در اغلب فلش مموری ها چنین چیزی مشاهده نمی شود. فکر می کنم اصلاح کابل های USB در افزایش اعتماد به نفس کاربران رایانه تاثیر به سزایی خواهد داشت ! بنده که در این مورد روزانه چندین بار شکست را تجربه می کنم، شما را نمیدانم :) 

منبع : کاغذ.نت

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

نقشه جدید ناسا برای ساخت ایستگاه فضایی در نزدیکی ماه

ناسا پس از مواجه شدن با خبر دردناک کاهش بودجه که منجر به متوقف شدن برنامه اکتشافات مریخی این سازمان خواهد شد، اکنون رویای ساخت ایستگاه فضایی در نزدیکی ماه را در سر می پروراند. کاهش بودجه دوباره ناسا هر نوع برنامه و طرحی را برای آغاز اکتشافات مریخی طی سالهای آینده نقش بر آب کرد اما با وجود افزایش فشارهای مالی ناسا در حال اندیشیدن به طرحی است که با وجود نزدیک بودن به زمین، بسیار بلندپروازانه است: ساخت ایستگاه فضایی سرنشین داری در نقطه لاگرانژ EML-2 در بخش دورافتاده کره ماه!

این ایستگاه فضایی بین المللی به پایگاهی برای آغاز ماموریتهای علمی و دروازه ای برای رفتن به مناطقی دور افتاده تر از فضا، از قبیل قمرهای مریخی و حتی خود مریخ خواهد بود. ناسا که در حال حاضر اهداف مریخی اش با توقف و تاخیر مواجه شده اند، چنین ایستگاه فضایی را ابزاری ویژه اکتشافات نزدیک فضایی می بیند که گنجایش ارائه علوم و فناوری های جدید را طی یک دهه خواهد داشت. در این پروژه فناوری ها و توانایی های جدید ناسا به همراه فناوری های دیگر کشورهای مشترک در پروژه به کار گرفته خواهند شد.

گزارشها نشان می دهند ناسا در حال جمع آوری گروهی است تا به توسعه نقشه ای برای اکتشاف در نقطه 2 نوسان یا Libration بپردازند، نقطه ای برابر نقطه لاگرانژ که ویژه زمین و ماه بوده و نیروی گرانش ماه و زمین در این نقطه به حالت تعادل رسیده است، از این رو کمابیش امکان متوقف کردن یک فضاپیما در این نقطه وجود دارد. بر اساس گزارش اسپیس، از چنین نقطه ای انسانها می توانند ماموریتهای روباتیک از راه دوری را بر روی بخشی از ماه که کمتر شناخته شده است انجام دهند و در عین حال شرایط سکونت طولانی مدت در فضا را مورد بررسی دقیق قرار دهند.

منبع : کنجکاو

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

عینك‌ حاوی نمایشگر داخلی به زودی به بازار می‌آید

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

گوگل قصد دارد به زودی از عینك فناوری پیشرفته خود كه از یك نمایشگر داخلی برخوردار است رونمایی كرده و راه ورود آن را به بازار هموار كند. این عینك‌های نمایشگر سر بالا در ماههای اخیر در آزمایشگاه سری گوگل ایكس این شركت در حال ساخت بوده و به ادعای منابع نزدیك، نمونه پیش‌ساخت آن شبیه به هدست MP3 پلیر Oakley است.

این عینك كه از دوربین و سیستم عامل آندروید برخوردار است به زودی وارد بازار خواهد شد. دوربینهای روی این عینك به جمع‌آوری اطلاعات پرداخته و می‌تواند به ایجاد برنامه‌های كاربردی واقعیت افزوده كمك كند. نمایشگر سربالای عینك تنها بر روی یك چشم و در یك سو قرار دارد.

ماه گذشته، ‌گزارش‌های خبری حاكی از استخدام ریچارد دووال، متخصص محاسبات پوششی موسسه فناوری ماساچوست توسط گوگل بودند كه رساله دكتری خود را در زمینه عینكهای حافظه ارائه كرده است. تاكنون ایده نمایشگرهای قابل پوشش توسط شركت‌هایی مانند موتورولا به نمایش درآمده، از این رو این فناوری خیلی دور از واقعیت نیست.

این عینك از یك نسخه آندروید گوگل برخوردار است. این خبر با گزارش‌های پیشین روزنامه نیویورك تایمز در مورد هدف گوگل در انتقال سیستم عامل معروف گوشی خود به رایانه‌های قابل پوشش، پیوند نزدیكی دارد. در این عینك، صفحه جست‌وجوگر آندروید گوگل كه اكنون از جی‌پی‌اس برای شناسایی نزدیكترین پاسخ‌ها به جست‌وجوی مورد نظر استفاده می‌كند از قدرت بیشتری برخوردار خواهد بود.

منبع : کنجکاو

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

اسپری بر روی پوست ReCell

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

برای التیام یک سوختگی بدخیم، نیاز به یک پوست جدید است ولی این پوست جدید باید از جایی بیاید. اسپری روی پوست ReCell، موجب می‌شود تا سلول‌ها سریع‌تر رشد کنند. جراحان، نمونه‌ای سالم از فرد مورد درمان را می‌گیرند و جایگزین تعلیق مایع ReCell می‌کنند. پس از بیست دقیقه، سلول‌ها به قدری رشد می‌کنند که می‌توان آن‌ها را روی ناحیه‌ای با مساحت ۸۰ برابر ناحیه‌ی نمونه‌گیری شده، اسپری کرد. قیمت: هرکیت، ۱۲۰۰ دلار

منبع : پیچ گوشتی

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org
آرشیو مطالب
دیگر مطالب
پیوند های روزانه
امکانات سایت
blogskin

تبلیغات متنی

تبلیغات متنی