تبلیغات
مجله اینترنتی عشق مشرقی - امید نوروزی كشتی فرنگی
مجله اینترنتی عشق مشرقی
عطر بوسه های تو رااز کدام گل سراغ گیرم ...

امید نوروزی

امید نوروزی در قیاس با بقیه ملی پوشان کشتی فرنگی، دیر به دوبنده تیم ملی رسید و باز برخلاف همه شان، سابقه چشمگیری در رده های نوجوانان و جوانان نداشت. اما به محض عضویت در تیم ملی چنان خوش درخشید که طی چهار سال اخیر و در مقایسه با سایر اوزان، تثبیت شده ترین جایگاه را در تیم ملی کشتی فرنگی ایران داشته است.

سال ۲۰۰۶ او در رده جوانان حرف او را زد اما محمد بنا ترجیح داد از صابر فرشین نژاد استفاده کند. صابر هم در جوانان آسیا حذف شد و هم در جوانان جهان.

او آن موقع مشکل سربازی داشت اما نوروزی می گفت؛ مشکل سربازی برای رده جوانان عادی است و اگر به او اعتقاد داشتند، می توانستند مجوز خروجش را بگیرند.

نوروزی در مسابقات جهانی ۲۰۰۹ دانمارک، موفق شد رقبای اهل چین و بلغارستان را شکست دهد اما دیداری پر از ابهام در داوری، باعث حذف او از گردونه مسابقات شد. نوروزی در استادیوم مسه­سنتر شهر هرنینگ؛ به ریواز لاشکی از گرجستان باخت.

اما فقط کمتر از پنج ماه بعد در جام جهانی ارمنستان توانست از این رقیب خود انتقام بگیرد و در پایان مسابقات نیز در رده بندی مجازی، عنوان نخست را نصیب خود کرد.

چهار ماه بعد در جام جایزه بزرگ به میزبانی تفلیس، پیروزمندانه تا فینال پیش رفت اما با قبول شکست مقابل آیبک ­ینسی­خانوف از قزاقستان به مدال نقره دست یافت.

فتح بازیهای آسیایی

نوروزی که در جهانی ۲۰۰۹ به مقام دهم رسیده بود، از حیث نتیجه گیری در مسکو ۲۰۱۰ فقط یه پله بالاتر آمد و نهم شد. اما پیشرفت محسوسی در نحوه مبارزه اش دیده می شد و بار تجاربش را نیز افزایش داده بود.

اورلین لچیو از رومانی و زائور کورماگمدوف از روسیه را با تسلط از پیش رو برداشت. کورماگمدوف از روسیه مدال برنز مسابقات جهانی دانمارک را در کارنامه دارد.

نوروزی اما به رغم این دو پیروزی که خصوصاً دومی اش در خاک میزبان چشمگیر بود، مقابل جونگ جی هیون فاتح المپیک آتن تسلیم شد تا به کار خود خاتمه دهد.

جالب آنکه مانند انتقام از رقیب گرجستانی، بعداً دو بار بر این فرنگی کار با تجربه کره ای نیز چیره شد و انتقام سختی گرفت از آن مصاف نا امید کننده در مسکو.

اولین انتقام در خاک چین صورت گرفت و نوروزی اولین کشتی گیر ایرانی لقب گرفت که روی سکوی نخست بازی های آسیایی گوانگجو ایستاد.

امیدِ ایران، در فینال با جونگ جی هیون از کره جنوبی کشتی گرفت. در تایم اول و چند ثانیه قبل از پایان وقت، سه امتیاز از دست داد. در تایم دوم بعد از این که دو کشتی گیر امتیازی به دست نیاوردند، جونگ در خاک نشست و نوروزی بارانداز را اجرا کرد تا دو امتیاز بگیرد و تعیین سرنوشت مسابقه به تایم سوم کشیده شود.

در تایم سوم در حالی که نوروزی حمله می کرد، کشتی گیر کره ای با دفاع بسته اجازه امتیاز گرفتن نداد. مطابق مقررات، نوروزی در خاک نشست و با این که رقیب کره ای تلاش زیادی بروز داد برای اجرای سالتو بارانداز، اما نماینده شیرازی تیم ملی ایران مقاومت کرد و یک امتیاز جریمه برای ناکامی رقیب در اجرای فن، مدال طلا را به گردن او انداخت.

نورزی قبل از رسیدن به فینال در دور اول ماتسوموتو از ژاپن که نایب قهرمان جهان بود را شکست داد. در دومین مبارزه به مصاف ژن جی از چین رفت و شش بر صفر به پیروزی رسید.

امید نوروزی در مرحله نیمه نهایی مقابل جوماشف (ازبکستان) گارد گرفت. در وقت اول با یک امتیاز پیش افتاد. در وقت دوم اما ۱-۱ بازنده شد. در تایم سوم نیز ۲-۲ مساوی شدند اما نوروزی امتیاز آخر را گرفته بود و توانست در مجموع به پیروزی برسد.

او سپس همراه با تیم ملی ایران در جام جهانی ۲۰۱۱ مینسک نیز موفق ظاهر شد و ایران مجدداً جام قهرمانی را کسب کرد. مدال طلای جام جایزه بزرگ گرجستان، افتخار دیگری بود که نوروزی کسب کرد.

مسابقات جهانی استانبول ۲۰۱۱

فرنگی کار پر توان شیرازی که به زعم کارشناسان این رشته در اوج شایستگی، نصیبی از مدال های مسابقات جهانی دانمارک و روسیه نبرده بود، بالاخره در استانبول ۲۰۱۱ همه رقبا را اسیر تکنیک و قدرت خود کرد و با دیکته کردن برتری اش به حریفان، روی سکوی نخست جهان قرار گرفت.

امید نوروزی پس از استراحت در دور اول، مقابل کنستانتین بالیتسکی از اوکراین ۵ بر ۲ پیروز شد. سپس موفق شد مانند رقابت های جهانی ۲۰۱۰ مسکو، زائور کورماگومدوف از روسیه را شکست دهد.

این فرنگی کار اهل استان فارس، در گام بعدی توانست جیانگ شنگ از چین را ۷ بر صفر مغلوب کند.

در مرحله نیمه نهایی وزن ۶۰ کیلوگرم، امید نوروزی باز هم با جونگ جی هیون قهرمان المپیک آتن از کره جنوبی سرشاخ شد. او را مثل گوانگجو در سه تایم شکست داد و به فینال رسید.

حریف او در مبارزه پایانی، آلمات کبیسبایف از قزاقستان و قهرمان سال ۲۰۱۱ آسیا بود که در نیمه نهایی مسابقات جهانی استانبول، نماینده شگفتی ساز ونزوئلا را تسلیم کرده بود.

نوروزی در این مسابقه که در سالن سینان اردم استانبول برگزار شد ، اگرچه تایم دوم را با نتیجه ۴-۰ واگذار کرد اما وقت‌های اول و سوم را با برتری ۲ بر صفر و ۶ بر ۵ پشت سر گذاشت.

امید نوروزی وقتی نشان زرین وزن دوم را به سینه زد، جواز حضور در المپیک را هم تصاحب کرد. حالا در کنار مدال های طلای جهان و بازی های آسیایی، فقط جای نشان خوش رنگ المپیک می تواند ویترین مدال های او را کامل کند.

آلمات کبیسبایف از قزاقستان، جونگ جی هیون کهنه کار کره ای، ماتسوموتو از ژاپن، نمایندگان آذربایجان و روسیه، لوئیز لیندو ایگناسیو از ونزوئلا در کنار ایوو آنگلوف از بلغارستان از جمله مدعیان پر و پا قرص وزن ۶۰ کیلوگرم به شمار می روند.

امید نوروزی این فرصت را پیدا کرد که قبل از المپیک، حضور در محل رقابتها و در همان سالن برگزاری مسابقات را نیز تجربه کند. او در مسابقات آزمایشی لندن و در سالن اکسل، در یک وزن بالاتر به روی تشک رفت.

نوروزی در این رقابتها برای چندمین بار، ژن ژی از چین را شکست داد. اما در گام بعدی و در رقابتی برابر در سه تایم مغلوب آدام کوراک از روسیه شد.

نوروزی در دیدار رده بندی نیز مقابل آرتاک مارگاریان از فرانسه هم با نتیجه ۶-۰ شکست خورد و به مقام پنجم رسید.

او سپس در همین وزن و در ایران به فینال جام یادگار صعود کرد اما ترجیح داد مقابل علی محمدی رقیب پیشکسوت خود به روی تشک نرود.

جام جهانی ۲۰۱۲ در سارانسک روسیه، آخرین رویدادی بود که نوروزی پیش از المپیک در آن ظاهر شد.

او از تاثیرگذارترین ملی پوشان اعزامی در کسب سومین جام قهرمانی متوالی بود. امید نوروزی پنج بار به روی تشک رفت و پنج پیروزی را رقم زد.

دور اول: با نتیجه ۲-۱ ساکت جلیلف از جمهوری آذربایجان را شکست داد.

دور دوم: مقابل یربول کالابایف از بلاروس ۳-۱ به پیروزی رسید.

دور سوم: ایوان کوی‌لاکوف از روسیه را ۴-۱ از پیش رو برداشت.

دور چهارم: مقابل رومن ساوچف از بلغارستان با حساب ۲-۰ به برتری رسید.

فینال: مصطفی ساگلام (ترکیه) و دارنده مدال برنز ۲۰۱۱ اروپا را با نتیجه ۲-۰ شکست داد.

ملی پوشان کشتی آزاد و فرنگی، نوروزی را سرسخت ترین منتقد سیاست های ورزش ایران در قبال رشته های غیر فوتبالی می دانند. تعداد مصاحبه های او در این زمینه خارج از شمارش است! حتی یک بار نیز اعلام خداحافظی کرد و مدتی از تمرینات دور بود.

او درباره تجلیل وزارت ورزش و امور جوانان از ورزشکاران اعزامی به المپیک گفت: "برای سومین سال پیاپی قهرمان جام جهانی شدیم؛ کشتی فرنگی دیگر باید چه کاری انجام دهد تا توجه مسئولان ورزش کشور را جلب کند؟ ساکن شیراز هستم و باید هزار کیلومتر را به خاطر سه سکه بیایم تهران!"

او تاکید کرد: "با این تقدیر به قهرمانان جهان بی‌احترامی کردند، با این وضع تقدیر نکنند بهتر است. مشکلات زیادی داریم که بارها هم مطرح کرده‌ایم، اما کسی گوش نمی‌دهد."

نوروزی که اهل استان فارس است، پیش از اعلام خداحافظی گفته بود: "رفتارهای مدیر کل مسکن وشهر سازی استان فارس، مرا به جایی رسانده که آرزو می کنم کاش به جای این قهرمانی ها، کنج خیابان یک دکه داشتم و با آن اموراتم را می گذراندم!"

نوروزی در توضیح مشکل پیش آمده با اداره مسکن این استان گفت: "زمینی ورزشی به من داده اند و گفته اند ۳۵ درصد مبلغ آن را پیش بدهم و مابقی به صورت اقساط. اما این ۳۵ درصد را از کجا بیاورم، مگر درآمدم چقدر است؟"

امید نوروزی به وعده های مسئولان شیراز نیز اشاره کرد که قول داده بودند او را به عنوان مشاور انتخاب کنند و ماهیانه یک میلیون تومان بپردازند؛ اما این وعده نیز محقق نشد.

آرشیو مطالب
دیگر مطالب
پیوند های روزانه
امکانات سایت
blogskin

تبلیغات متنی

تبلیغات متنی